Η Ζυμαρόπιτα Ζαγορίου είναι μια παραδοσιακή πίτα της Ηπείρου, που φτιάχνεται με αλεύρι, αυγά, γιαούρτι , φέτα και ελαιόλαδο. Είναι ένα από τα πιο δημοφιλή εδέσματα της περιοχής και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της τοπικής κουζίνας.
Υλικά:
250 γρ.αλευρι γ.ο.χ
2 αυγά
2 κουταλιές της σούπας γιαούρτι στραγγιστό
Ελαιόλαδο
2-3 κομματάκια βούτυρο
Νερό ( Όσο πάρει για να γίνει ένας χυλός όχι πολύ ρευστος, αλλά όχι και πηχτός).Περίπου 2 κούπες.
400 γρ. τυρί περιπου (Όσο πιο πολύ, τόσο πιο νόστιμη θα γίνει).
Ένα κουταλάκι του γλυκού αλάτι
Εκτέλεση:
Αλείφουμε το ταψί της κουζίνας με λάδι και το βάζουμε σε αναμμένο φούρνο να κάψει. (Αυτό το κάνουμε για να μην μας κολλήσει ο χυλός μας).
Σε ένα αρκετά μεγάλο σκεύος, χτυπάμε 2 αυγά με το αλάτι. Κατόπιν ρίχνουμε το γιαούρτι και εναλλάξ το αλεύρι με το νερό. Θρυματιζουμε τη φέτα και τη μισή τη ρίχνουμε στο χυλό μας. Την υπόλοιπη θα την απλώσουμε από πάνω, μαζί με λίγο αυγό (χτυπημένο) και λίγα κομματάκια βούτυρο.
Ψήνουμε την πίτα μας, σε προθερμασμενο φούρνο στους 200 βαθμούς, για 45 λεπτά περίπου.
# Η επιτυχία αυτής της πίτας, είναι στο καλό ψήσιμο ( Να ροδοκοκκινησει πάνω-κατω) και να γίνει ψιλή. Μικρό παιδί ήμουν και θυμάμαι σαν να ήταν χθες τη μητέρα μου αλλά και τη γιαγιά μου να μαστορευουν με μεράκι αυτή τη πίτα (καθότι γνήσιες ζαγορισιες , από τα πανέμορφα Κάτω Πεδινά).
Η παράδοση συνεχίζεται λοιπόν σε μας τα παιδιά αλλά και στα εγγόνια τους.
Σε όσους τη φτιάξετε καλη επιτυχία φίλοι μου.
Η Συνταγή είναι της κας Μάχη Γκαμπαλή